Czy w dzisiejszym świecie mamy obowiązek być idealni? Mieć usta, oczy i policzki prosto z katalogu? Czy jest jeszcze przestrzeń na to, żeby zwyczajnie być sobą, niepowtarzalnym i pięknym w tej niepowtarzalności? Takiej przestrzeni jest coraz mniej, dlatego istotne jest, że pojawiają się w medycynie nowe nurty, które chcą nas wspomagać w utrzymaniu pięknego wyglądu, opóźniać pojawienie się oznak starzenia, ale bez użycia toksyny botulinowej czy wypełniaczy.

O tym, czy to dobry kierunek, w podcaście "Zdrowie bez cenzury" rozmawiamy z Klaudią Witczak, przedsiębiorczynią, założycielką i właścicielką kliniki medycyny regeneracyjnej skóry Smart Aging Clinic, prawdopodobnie jedynej placówki w Polsce, która świadomie zrezygnowała z wykonywania zabiegów inwazyjnych, z wykorzystaniem właśnie toksyny botulinowej i wypełniaczy. Również pomysłodawczynią idei UNBOTOXED, autorką podcastu "UNBOTALKS, czyli rozmowy bez gorsetu" oraz kampanii społecznych "Beauty is not copy-paste" i "Wyjątkowi".

 

Czy rzeczywiście w dzisiejszym świecie niejako wypaczyliśmy definicję piękna? Jeśli tak, to czy można to zjawisko odwrócić i czy może ono stać się inspiracją do zmiany?

 

– Uważam, że totalnie zatraciliśmy się w postrzeganiu piękna. Parę lat temu zostałam inwestorką w jednej z klinik medycyny estetycznej, gdzie miałam możliwość przyglądać się bliska, jak ten biznes wygląda. I budziła się we mnie wewnętrzna, naturalna niezgoda na to, co widzę. Pomyślałam wtedy, że warto stworzyć miejsce, które pokaże, że wartością nadrzędną w dbaniu o siebie jest szacunek do ciała. Stąd pomysł na to, czym się aktualnie zajmuję. Zadaniem marki, którą stworzyłam, jest edukowanie, że można, a nawet trzeba inaczej dbać o skórę, bo służy to naszemu zdrowiu – mówi Klaudia Witczak.

 

– W mojej klinice nie walczymy z czasem, ale chcemy uświadomić, że są dzisiaj zdrowe alternatywy pielęgnacji skóry. Nie korzystamy z nich, bo jesteśmy zewsząd bombardowani najróżniejszymi zabiegami i nie wiemy, po co sięgać, co jest dla nas dobre, a co najważniejsze - co jest dla nas zdrowe. Często bezrefleksyjnie podążamy za kuszącymi w reklamach promocjami czy wreszcie za idealnymi kanonami piękna promowanymi bezlitośnie w mediach społecznościowych – dodaje.

Dziś, na podstawie badań naukowych wiemy już, że stosowane w medycynie estetycznej wypełniacze nie rozpuszczają się i zostają w naszej skórze, gdzie mogą się przemieszczać i powodować skutki uboczne (1). Warto zatem zwracać uwagę na to, co decydujemy się wstrzykiwać do naszej skóry i jakie to może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia w przyszłości.

 

– My w Smart Aging Clinic stawiamy tylko i wyłącznie na preparaty biozgodne, a więc takie, które są kompatybilne z naszym organizmem - nasz organizm je zna. Przykładem mogą być tu np. egzosomy, które transportują składniki odżywcze między komórkami, wyposażając je dokładnie w to, czego potrzebują, czy osocze i fibryna bogatopłytkowa.

Wszystkie te autologiczne preparaty są dziś pobierane z krwi pacjenta, a ryzyko powikłań jest praktycznie zminimalizowane do zera. Uzupełniamy je nowoczesną laseroterapią czy też radiofrekwencją mikroigłową. To wystarczy by skóra ładnie się starzała.

 
 

Jak do tego typu dobroczynnych zabiegów przekonać nieprzekonanych czy miłośników botoksu? Co można im zaproponować jako alternatywę w kwestii profilaktyki przeciwstarzeniowej?

– W momencie wstrzykiwania toksyny botulinowej i wykonywania tego zabiegu regularnie, paraliżujemy mięśnie, czyli nasze przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe jest właściwie zablokowane. Mięśnie się osłabiają (2). Ten paraliż mięśni uniemożliwia nam komunikację, a w konsekwencji relację z drugim człowiekiem, powoduje niejako zamrażanie emocji - twarz jest zawsze zadowolona, nie marszczy się, nie jest zła, smutna ani zdziwiona – mówi właścicielka kliniki Smart Aging Clinic.

 

– Podkreślał to już badacz emocji, Paul Ekman, który sprawdził, które mięśnie odpowiadają za wyrażanie emocji. Okazało się, że są to aż 43 mięśnie, które odpowiadają za najważniejsze z nich, czyli smutek, złość, radość, strach czy gniew. Jeśli te mięśnie przestaną dobrze działać, jeśli zaburzamy mikroekspresję (3) - przestajemy się komunikować ze światem i nasz partner, przyjaciel czy dzieci zaczynają nas zupełnie inaczej odbierać – dodaje.

Klaudia Witczak jako alternatywę dla botoksu i wypełniaczy w kwestii profilaktyki przeciwstarzeniowej przywołuje badania profesor Rose Anne Kenny, które wskazują, że za to, jak będziemy się starzeć, jedynie w 20 proc. odpowiadają geny, pozostałe 80 proc. to de facto styl życia. Czyli to, jak traktujemy siebie i swoje ciała - na co dzień (4).

 

Dzięki temu zachowamy zdrowie, witalność, ale również swój niepowtarzalny wygląd. Nie będziemy mieć potrzeby wpisywania się w obecne kanony piękna, kreujące ludzi do siebie podobnych, czasem wręcz identycznych. Nasz fokus przesunie się z wyglądu zewnętrznego na dbanie o siebie, z poprawiania na zdrowie.

Pomysłodawczyni Smart Aging Clinic zwraca również uwagę na konieczność zadbania o młode pokolenie, które pod wpływem otoczenia coraz częściej sięga po zabiegi medycyny estetycznej i popoprawianie rysów twarzy.

I właśnie z potrzeby edukowania w tej dziedzinie zarówno młodzieży, jak i ich rodziców powstały kampanie "Beauty is not copy-paste" oraz "Wyjątkowi". Ich przekazy zwracają uwagę na atut, jakim jest wyjątkowość i bycie innym niż reszta.

 

Jakie są kolejne pomysły i plany na przyszłość kliniki Smart Aging Clinic i Klaudii Witczak? To przede wszystkim stworzenie fundacji, której zadaniem byłoby wspieranie zdrowia psychofizycznego młodzieży i młodych dorosłych, ze szczególnym naciskiem na problem zaburzeń dysmorficznych, z którymi pod wpływem presji społecznej coraz częściej borykają się młodzi ludzie, trafiający do klinik medycyny estetycznej.

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

Źródła:

 

1.Witmanowski H., Błochowiak K. Postępy Dermatologii i Alergologii, 2020 Oct;37(5):651-659,  https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7675084/, data dostępu: 09.12.2024 r.

 

2. George Kroumpouzos MD, Martin Kassir MD, Mrinal Gupta MD, Anant Patil MD, Mohamad Goldust MD. Complications of Botulinum toxin A: An update review. Journal of Cosmetic Dermatology, vol. 20 (6): 1585-1590, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.14160, data dostępu: 09.12.2024 r.

3. Peszyńska-Drews K. Badania.net, 2012, https://www.badania.net/prawda-zapisana-na-twarzy/, data dostępu: 09.12.2024 r.

4. Kenny Rose Anne. Age Proof - The New Science of Living a Longer and Healthier Life (extracts from book). The Irish Longitudinal Study on Aging (TILDA), 2022, https://tilda.tcd.ie/news-events/2022/2201-AgeProof-bookrelease-extracts/, data dostępu: 09.12.2024 r.