Słynąca z nieszablonowego podejścia do promowania piękna Smart Aging Clinic wystartowała z nową kampanią społeczną „Beauty is not copy-paste”. Jej kwintesencją był panel dyskusyjny o kobiecym pięknie,  zorganizowany w restauracji Concept 13 w warszawskim Vitkacu.

Pod hasłem kampanii zainicjowanej przez właścicielkę Smart Aging Clinic, Klaudię Witczak, kryją się przede wszystkim kobiece historie. Bazując na własnym doświadczeniu i spotkaniach z klientkami, które odwiedzają klinikę, Klaudia Witczak pragnie obalić krzywdzące kanony i zbudować nowe - zdrowe. Swoją misję rozpoczęła akcją #unbotoxed, wykluczając z oferty swoich zabiegów stosowanie toksyny botulinowej i wypełniaczy. W dużej mierze to właśnie one zaburzają samoocenę coraz młodszych kobiet, tworząc nierealne standardy piękna. Powielanie ich, a także dążenie do ich osiągnięcia może odbierać poczucie własnej wyjątkowości i prowadzić do kompleksów.

 

 

Najnowsze dane statystyczne dowodzą, że współczesna medycyna estetyczna wywiera presję na coraz młodsze pokolenia, głównie kobiet. Według raportu Laboratoires Vivacy Polska aż 23 proc. kobiet korzystających z zabiegów medycyny estetycznej to osoby w wieku od 18 do 30 lat, a zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (potocznie botoksu) stanowią aż 92 proc. wszystkich wykonywanych zabiegów.

 

– Stworzyłam tę markę z troski o wszystkie kobiety, zwłaszcza te bardzo młode, które często z poczucia wstydu i bycia niewystarczającą pozwalają innym przekraczać swoje granice po to, by zasłużyć na czyjaś akceptację czy przynależeć do grupy. Mam nadzieję, że inicjatywy takie jak ta, ale też i seria podcastów „Rozmowy bez gorsetu”, które stworzyłam wspólnie z Joanną Heidtman, staną się bezpieczną przestrzenią do rozmów o fundamentach kobiecego poczucia własnej wartości. I że dzięki nim w miejsce poczucia bycia nieadekwatną pojawi się życzliwość do samej siebie – opowiada o swoich działaniach Klaudia Witczak.

 

Celem Smart Aging Clinic stało się szerzenie idei piękna bazującego na poczuciu własnej wyjątkowości, na pewności siebie, czułym postrzeganiu samej siebie i porzuceniu pogoni za sztucznie wykreowanymi standardami.

 

 

Głównym punktem spotkania był panel dyskusyjny o kanonach, fundamentach i konsekwencjach postrzegania kobiecego piękna. Rozmowę poprowadziła dziennikarka Anna Jurgaś. W dyskusji udział wzięły modelka, aktywistka i jedna z bohaterek zdjęć Piotra Stokłosy Marta Dyks, psycholożka i socjolożka Joanna Heidtman, aktorka Olga Bołądź oraz właścicielka Smart Aging Clinic oraz inicjatorka akcji społecznej „Beauty is not copy-paste” Klaudia Witczak.

Gościnie spotkania poruszyły wiele kwestii, które na co dzień determinują sposób, w jaki kobiety postrzegają same siebie. Pytania dotyczyły tego, czym dla nich jest piękno i kiedy same czują się piękne, bohaterki spotkania opowiadały też o własnych doświadczeniach kobiecości. Okazało się, że u podstaw postrzegania samych siebie i swojego wewnętrznego i zewnętrznego piękna często leżą doświadczenia wyniesione z rodzinnych domów.

 

Marta Dyks podkreślała, jak ważne jest, by porzucić podwójne standardy stawiane dziewczynkom i chłopcom od najmłodszych lat. Psycholożka Joanna Heidtman przyznała, że zaszczepione w dzieciach od najmłodszych lat stereotypy potrafią skutecznie zablokować potencjał rozwojowy. Tak samo jest z poczuciem własnej wartości – wpajanie dziewczynkom konieczności podobania się innym oraz imponowania urodą ma konkretne konsekwencje w kształtowaniu ich wartości, postrzeganiu samych siebie i swojej roli w społeczeństwie. Olga Bołądź i Anna Jurgaś poruszały także temat wpływu nierealnych standardów piękna na kwestie społeczno-kulturowe, kształtujące rolę i pozycję kobiety.

Każda z gościń panelu szczerze przyznała, że w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez social media, nie sposób uniknąć porównywania samych siebie do innych. Choć, jak dodała Joanna Heidtman, może to mieć nie tylko złe, ale i dobre strony. Ważne, by w kreacji piękna nie zagubić samej siebie. Dlatego też inicjatywy takie jak akcja społeczna Smart Aging Clinic „Beauty is not copy-paste” są nam dziś tak bardzo potrzebne.

 

Przestrzeń restauracji Concept 13, w któej odbyła sie dyskusja, wypełniły wyjątkowe fotografie. Sesja zdjęciowa autorstwa cenionego fotografa Piotra Stokłosy, jest częścią kampanii społecznej Smart Aging Clinic „Beauty is not copy-paste”. Przed jego obiektywem wystąpiły modelki Angelika Wierzbicka oraz Marta Dyks, które chętnie angażują się w akcje z istotnymi społecznymi przesłaniami. A z tych zdjęć płynie wiara w kobiece piękno wynikające z nieszablonowości i różnorodności.

 

Źródło Vogue Polska