Na co dzień, zarówno w świecie online, jak i offline, otaczamy się ludźmi i informacjami, które pasują do naszych przekonań i preferencji, co daje nam poczucie komfortu poznawczego. Jednak ta pozornie spersonalizowana rzeczywistość, choć wydaje się wygodna, często ogranicza nas do wąskich obszarów tematycznych, utrudniając nam dostęp do różnorodnych perspektyw.

Zmiany klimatyczne, kanony normalności i zdrowia, presja dotycząca wyglądu, etyka społeczna, kapitał i redystrybucja, edukacja i nauka, (nad)produkcja i (nad)konsumpcja dóbr – to tematy, które często ulegają polaryzacji i dezinformacji. Wewnętrzne i zewnętrzne filtry sugerują treści zgodne z naszymi preferencjami, ignorując alternatywne opcje, co zniekształca naszą percepcję rzeczywistości.

Czy i na ile jesteśmy świadomi swoich baniek informacyjnych? Czy da się je opuścić i wyruszyć w poszukiwaniu szerszego spektrum faktów i punktów widzenia? Czy warto wierzyć we wszystko, co do nas dociera? 

Refleksja nad tym zjawiskiem to temat jednej z wystaw podczas tegorocznej edycji festiwalu Gdynia Design Days. Ewelina Antonowicz i Eliza Gawrjołek z Fashion Revolution Polska, wspólnie z nami Smart Aging Clinic i Snapwear, szukają odpowiedzi na pytania o to, jak sprawić by informacje, które kształtują nasze postrzeganie świata i codzienne wybory, mogły się stać autentycznie nasze. Jak odróżnić fakty od opinii?

„Bańka informacyjna” to więcej niż tylko instalacja – to partycypacyjne doświadczenie, które zachęca do krytycznego myślenia i aktywnego zaangażowania. Poprzez eksplorację przestrzeni wystawy, odwiedzający są zapraszani do sprawdzania, dzielenia się i eksponowania różnorodnych źródeł wiedzy i narracji o świecie, nawykach konsumenckich, pięknie i autentyczności. Ta interakcja jest kluczem do przełamywania niewidzialnych barier, otwarcia się na bardziej wszechstronne spojrzenie na otoczenie, podejmowania mądrych decyzji i wspólnego budowania bardziej zrównoważonej przyszłości.Szczegóły 

  • Daty: 22–30 czerwca 2024

  • Lokalizacja: Centrum Riviera, parter, wejście od SKM Wzgórze św. Maksymiliana,
                wystawa ogólnodostępna, w godzinach otwarcia Centrum Riviera

  • Więcej informacji: Gdynia Design Days

  • Wydarzenia towarzyszące: Prelekcja Produkcja na żądanie – informacja i innowacja jako sposoby na wychodzenie z bańki nadmiaru - 24 czerwca 2024, godz. 18:00-19:00 oraz Prelekcja Jak powstało moje ubranie? Od greenwashingu do krytycznego myślenia w branży mody - 27 czerwca 2024, godz. 18:00-19:00